Umění šachu v centru DOX

Typ článku: Muzea a výstavy

Datum vložení: 04. 04. 2010

Výstavu patnácti šachových souprav navržených předními světovými umělci na oslavu této hry a jejího neutuchajícího významu pro tvůrčí umění uvádí Centrum současného umění DOX spolu s londýnskou společností RS&A Ltd, která se zabývá produkováním novátorských projektů se současnými umělci. Expozice bude ke spatření od 1. dubna do 28. června. Součástí slavnostního zahájení výstavy je šachová exhibice naslepo mezi ruskými velmistry Borisem Spasským a Anatolijem Karpovem.


„Ze svého těsného kontaktu s umělci a šachisty jsem dospěl k osobnímu závěru, že zatímco všichni umělci nejsou šachisti, všichni šachisti jsou umělci.“
Marcel Duchamp, 1952

 

Výstava v centru DOX představí patnáct šachových souprav vytvořených předními mezinárodními umělci: Maurizio Cattelan, Jake a Dinos Chapmanovi, Oliver Clegg, Tracey Emin, Tom Friedman, Paul Fryer, Damien Hirst, Barbara Kruger, Yayoi Kusama, Paul McCarthy, Alastair Mackie, Matthew Ronay, Tunga, Gavin Turk a Rachel Whiteread. Každá souprava je vyrobena osobitým způsobem z nejrůznějších materiálů jako dřevo, porcelán, sklo, jantar a stříbro a je zabalena podle specifického přání jednotlivých umělců.

 

Přesný původ šachů je neznámý, ale má se za to, že vznikly v 7. století v Indii. Žádná jiná hra v dějinách nebyla tak široce reflektována v umění a literatuře. Vzhledem k jejich konceptuální hloubce a hlubokému zakořenění v civilizaci zůstávají šachy pro umělce poutavým a komplexním námětem. Magické kouzlo šachových souprav, které v průběhu historie věrně sledovaly umělecká hnutí, je toho svědectvím a pokračuje i v přítomnosti se současnými umělci, kteří vytvářejí vynikající umělecká díla, každý ve svém osobitém stylu.

 

 

Výstava Umění šachu dokazuje, že tato hra neztratila ani v současnosti nic ze své schopnosti inspirovat a že nadále zůstává optimálním prostředkem uměleckého projevu. Britská umělkyně Rachel Whiteread se při tvorbě šachových figurek z miniaturního nábytku inspirovala svou láskou k domečku pro panenky. Stejně komplikovaná a hravá je i šachová souprava Toma Friedmana, skládající se z mini-retrospektivy jeho nejznámějších děl. Barbara Kruger vytvořila první mluvící šachy, v nichž jsou jednotlivé figurky naprogramovány tak, že při manipulaci s nimi tyto figurky položí nějakou otázku nebo pronesou nějaký výrok. Souprava Damiena Hirsta se skládá ze skleněných a stříbrných odlitků lékařských lahviček označených rytými stříbrnými štítky, které fungují jako šachové figurky. Paul McCarthy z Los Angeles je vášnivým hráčem šachu a jeho souprava je vyrobena z náhodných objektů nalezených v jeho vlastní kuchyni, jako je mlýnek na kávu nebo láhev od kečupu, která slouží jako věž.
Výstavu doplní bohatý doprovodný program. Více informací na www.doxprague.org.

 

Partneři centra DOX: Hlavní město Praha a TECHO, a.s.
Program centra DOX se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.
Mediální partner centra DOX: Hospodářské noviny.
Partner výstavy: Pražská šachová společnost

 

KONTAKTY:
Centrum současného umění DOX
Adresa výstavních prostor
Poupětova 1a, 170 00 Praha 7
www.doxprague.org
Otevírací hodiny
Po: 10–18
Út: zavřeno
St až Pá: 11-19
So a Ne: 10–18

 

 

Název výstavy: UMĚNÍ ŠACHU / THE ART OF CHESS
Datum konání: 1. 4. – 28. 6. 2010
Místo konání: DOX, Poupětova 1, Praha 7
Výstavu pořádá: Centrum současného umění DOX ve spolupráci s RS&A Ltd, Londýn



Autor: taita2 - Autor z oblibeny.cz + tiskové zprávy pořadatelů

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.